ČINNOSTI PRI KTORÝCH CHUDNETE

Pokiaľ zmeníme svoj jedálniček, ale budeme sa povaľovať na pohovke pred telkou a von vystrčíme nos jedine vtedy, keď ideme nakúpiť, môžeme o krásnej postave skutočne len snívať. Inšpirujte sa proto niektorými z našich dvadsiatich tipov ako vylepšiť svoju postavu a začnite svoj sen realizovať! Máme pre vás dvadsať činností, pri ktorých zaručene spálite dostatok kalórií a schudnete! A nejde vždy len o šport. Koľkokrát sa stačí pustiť doma do upratovania.

Obezita - večný a nesmrteľný problém žien a dievčat bez rozdielu veku. Každá chceme vyzerať ako modelka alebo aspoň ako usmievavá celebrita škeriaca sa na nás z prednej stránky luxusného časopisu. Bohužiaľ, kvôli týmto "modlám", ktorým sa predovšetkým mladé dievčatá túžia priblížiť, strácajú tieto obete desivého sna súdnosť ohľadom pohľadu na svoju postavu. Mučia sa drastickými diétami, ba dokonca vôbec nejedia, až nakoniec docielia jedine to, že z kedysi peknej slečny sa stane len chodiaca kostra potiahnutá kožou. Týmto spôsobom sa teda rozhodne svojej vysnenej postave nepriblížime!

Ak skutočne túžime po krásnej a vypracovanej figúre, musíme si raz navždy uvedomiť, že chudnúť neznamená prestať jesť a držať šialené diéty, ktoré dokážu pekelne rozhodiť náš metabolizmus a vôbec celé naše telo. Je treba celkovo zmeniť svoje stravovacie návyky - jesť pravidelne v malých porciách, aby sme zamedzili pocitu hladu a následnému prejedaniu. A samozrejme nedielnou súčasťou procesu formovania postavy je predovšetkým pravidelný pohyb!

1. Aerobik - hodinou cvičenia spálite až 1850 kJ
Prvú možnosť ako zdokonaliť svoje krivky predstavuje aerobik. Hodí sa na intenzívne chudnutie - ideálne teda v prípade, že s redukciou váhy práve začínate. Lekcia aerobiku väčšinou trvá približne hodinu, po ktorou cvičíte pod vedením inštruktora na rychlú hudbu. Pre intenzívne chudnutie a zaručený výsledok sa najlepšie hodí dance aerobik, ktorý je rýchlejší než ten klasický, a je doplnený o skoky a točky. Za hodinu venovanú intenzívnemu cvičeniu aerobiku spálite 1850 kJ.

2. Plávanie - stačí plávať 30 minút a spálite 1500kJ
Iste, aj klasické plávanie nám dokáže perfektne vyformovať a skrášliť postavu, ak sa praktikuje pravidelne a poriadne. Plávanie tonizuje svalstvo celého tela, predovšetkým potom svaly prsné a chrbtové, svalstvo nôh, bokov, trupu a rúk. V závislosti na rýchlosti plávania a plaveckom štýle sa za 30 minút plávania zbavíte približne 1500 kJ.

3. Rýchla chôdze - podľa rýchlosti chôdze spálite až 1900 kJ za hodinu
Najjednoduchším spôsobom ako zhodiť prebytočné kilá je začať s pravidelnou rýchlou chôdzou. Nielen, že spálite 500 až 1900 kJ za hodinu, naviac veľkým plus tejto činnosti je to, že ju môžete praktikovať prakticky kdekoľvek a kedykoľvek. Stačí prestať jazdiť do práce či z práce autom, električkou alebo autobusom, miesto toho začať chodiť pekne peši, alebo potešiť nielen seba, ale aj svojho štvornohého kamaráta pravidelnými svižnými prechádzkami. Rýchla chôdze zvyšuje telesnú kondíciu a spôsobuje pozvoľné chudnutie. Aby chôdze prinášala požadované účinky, mali by sme jej denne venovať minimálne štyridsať až šesťdesiat minút.

4. Beh - vybehajte za hodinu až 4800 kJ!
Behanie spevňuje a tvaruje nohy a pás, posiluje srdce, zvyšuje kondáciu a výdrž, nehodí sa ale pre obéznych ľudí - nadmerne im totiž zaťažuje a ničí kĺby. Behať by zme mali voľne, aby naše telo mohlo spaľovať tuky. Správne tempo behu spoznáme tak, že sa náš dych zrýchli, ľahko sa potíme a mierne sčervenáme. Za hodinu behu spálime 2000 - 4800 kJ.

5. Beh na lyžiach - ako inak sa za hodinu zbavíte až 5000 kJ?
Počas hodinky behu na lyžiach spálite až 5000 kJ, a to už vskutku niečo znamená! Naviac táto obľúbená obdoba klasického behu celkovo zlepšuje kondíciu, a pokiaľ bežkujeme vskutku intenzívne, posiluje nohy, boky a ruky. Krásne si natiahnete celé telo. Ale nepleťte si chôdzu na lyžiach s behom! Šliapnite do toho!

6. Pilates - hodinka formovania postavy a ste o 1200 kJ chudšie!
Dnes veľmi obľúbený a vyhľadávaný druh cvičenia spôsobuje celkové zoštíhlenie a vytvarovanie postavy. Naťahuje a posiluje svalstvo celého tela. Cviky sa vykonávajú sústredene v súlade s dýchaním. Základom je cvičenie na podložke s možným využitím pomôcok a prístrojov. Za hodinu pilates spálite 1200 kJ.

7. Taebo - touto kombináciou športu, baletu a bojového umenia spálite až 3200 kJ za hodinu
Taebo je veľmi intenzívne aeróbne cvičenie kombinujúce prvky bojových umení, športov a baletu. Posiluje svaly ovplyvňujúce držanie tela, zadok a brucho. Vykonáva sa na veľmi rýchlu hudbu pod vedením inštruktora, ktorý naznačuje odpovedajúce tempo. Každý ale vykonáva také tempo, ktoré mu vyhovuje. Za hodinu taebo spálite 3200 kJ.

8. Tanec - nepodceňujte zábavu, ktorá vám za hodinu intenzívneho tancovania spáli až 2000 kJ
Áno, aj tanec posiluje a tvaruje našu postavu a posiluje kondíciu, a to dokonca veľmi efektívne! Ak tancujeme hodinu intenzívne a temer bez prestania, výdaj kalórií a vplyv na našu postavu je temer totožný s cvičením aerobiku. Naviac veľkou výhodou tanca je to, že každý si môže vybrať podľa svojho gusta, ktorému druhu tanca sa bude venovať. Vždy záleží na type tanca a tiež na dĺžke tancovania, ale za hodinu tancovania môžete spáliť viac ako 2000 kJ.

9. Fitness cvičenie v posilovni - za hodinu až 2500 kJ
Ak chcete svoje telo vyformovať pomocou cvičenia v posilovni, je najlepšie zaiistiť si asistenciu a starostlivosť trénera, ktorý zostaví cvičebný program priamo pre našu osobu podľa individuálneho stavu, potrieb a požiadaviek. Pokiaľ chceme postavu nielen vytvarovať, ale aj posilniť, ale aj znížiť váhu, je vhodné zaradiť do posilovacej lekcie aj aeróbne cvičenie - napríklad stepper, behací pás alebo jazdu na rotopede, najlepšie po dobu 20 až 30 minút. Za hodinu fitness cvičenia spálite 1700 - 2500 kJ.

10. Skok cez švihadlo - už za desať minút spálíte 600 kJ!
Skok cez švihadlo tvaruje postavu, spevňuje sedacie svaly a stehenné svaly, rozvíja svalstvo lýtkové. Okrem toho veľmi účinne spaľuje - za 10 minút skákania cez švihadlo spálite až 600 kJ.

11. Jazda na bicykli - 3500 kJ za hodinu stojí za tú námahu!
Nielen spinning, ale aj na prvý pohľad obyčajná jazda na bicykli má na našu postavu a kondíciu blahodarný vplyv. Nielen, že zvyšuje kondíciu, ale spôsobuje aj postupné chudnutie a posiluje nohy. Pokiaľ sa jazde na bicykli budete venovať hodinu, spálite 3500 kJ. Hodí sa aj pre obéznych ľudí, lebo nadmerne nezaťažuje kĺby ako napríklad beh.

12. Jazda na in-line korčuliach- 2300 kJ sa zbavíte príjemnou zábavou
Dnes veľmi obľúbený šport, vhodný aj pre obéznych ľudí, lebo nezaťažuje kĺby ako beh, spôsobuje pozvoľné chudnutie a celkové spevnenie postavy. Počas korčuľovania sa zapájajú temer všetky svaly, čo sa prejaví minimálne na tom, že za hodinu tejto činnosti spálite 2300 kJ.

13. Tenis - raketa vás zbaví 3500 kJ za hodinu
Tento elegantný a vznešený šport, známy hlavne z medzinárodných stretnutí alebo olympiád, intenzívne zvyšuje fyzickú kondíciu a posiluje svaly na rukách aj nohách. Ženy predovšetkým uvítajú jeho priaznivý vplyv na protivnú celulitídu - tú výrazne redukujú rýchle štarty za loptičkou. Kvôli zaťažovaniu niektorých telových partií je dôležité sa po tenise dôsledne natiahnuť. Počas hodiny tohto športu zo seba dostanete 3500 kJ.

14. Práca v domácnosti
Zdanlivo nudné a bezúčelné vykonávanie domácich prác sa hravo môže stať našou obľúbenou a vyhľadávanou činnosťou - pustime si našu obľúbenú hudbu, navoďme si dobrú náladu a s vervou do toho! Domáce upratovanie tvaruje svalové skupiny horných končatín, pletenca ramenného, hrudné svalstvo, svalstvo chrbáta, sedacie svaly, svalstvo brušné a svaly dolných končatín. Za 10 minút môžeme spáliť až 200 kJ, za hodinu až 1200 kJ.

15. Záhradníčenie
Záhradníčenie aktivuje, naťahuje a posiluje svalové skupiny celého tela. Počas 10 minút vykonávania týchto činností spadajúcich pod záhradníčenie spálite: sadenie sadeníc: 200 kJ, pletie 260 kJ, okopávanie: 360 kJ.

<< späť